Výlety a trasy Bítov

 

O Bítově

Bítov, malebná vesnička obklopená ze tří stran vodami Vranovské přehrady, je oblíbeným cílem mnoha rekreantů, kteří se sem každoročně vracejí nasát kouzlo míst, kde jako by se zastavil čas. Krajina hlubokých pohraničních hvozdů, vod a skal, prodchnutá historií, nepřestává okouzlovat nádhernou, neporušenou přírodou, dramatickými scenériemi s úchvatnými výhledy a tajemnou atmosférou romantických hradů. Specifické, mírné, téměř stepní klima udržuje vodu v zátokách pod skalnatými stráněmi již od jara příjemně teplou a kromě koupání chtivých výletníků sem láká i mnoho různých vzácných druhů živočichů a rostlin. 

Z vesnice, situované mezi lesy bývalé zámecké obory, proslulé svými úhlednými domky s barevnými okenicemi a muzeem veteránů, kde se milovníci starých automobilů mohou pokochat unikátními kousky, můžete vyrazit na kolobce spoustou příjemných výletních tras téměř všemi směry. Od mírně náročných, například k nedalekému hradu Bítov kolem restaurace s rozhlednou, pojmenované podle místního tajuplného havrana „Rumburak“, a zahrady se zvířaty, kde se děti mohou projet na koni nebo si pohladit chundelaté ovečky, přes řadu tras členitým, středně a více těžkým terénem. Na cestách kraje nachových bramboříků, ještěrek zelených a čápů černých můžete ze stupátka koloběžky objevit nejedno překvapení v podobě fascinujících lilií zlatohlavých, zvonků náprstníků velkokvětých či vonných kokoříků a při troše štěstí vám může přeletět nad hlavou modravý ledňáček říční. A z každé z nich se dá kdykoli sjet osvěžit se na některou z mnoha místních pláží nebo si vychutnat romantickou koupel z osamělého skaliska nad vodou s vyhlídkou na zříceninu hradu Cornštejna. 

Ten ostatně celou sezónu nabízí především rodinám s dětmi pestrý program – středověké dílny, šermířská klání a fascinující výhledy do okolí. Z něj se můžete po mírně zvlněné silničce mezi lesy, poli a loukami vydat do nedalekého Vranova nad Dyjí a navštívit slavný zámek, který se majestátně tyčí nad městečkem, zaplavat si v přehradním jezeře a pak se i s koloběžkou některou z elegantních lodí vydat vyhlídkovou plavbou až do oblíbeného kempu Horka. Zde lze před finálním výstupem do Bítova dočerpat síly ve skvělé místní restauraci, případně v prosluté hospodě Na špici. 

Už jste někdy přejeli hranice na koloběžce? Do Rakouska je to odtud jen pár kroků…tedy pár odrazů nohou…Mírně zvlněným terénem přes Šafov kolem nejstaršího židovského hřbitova na Moravě si to, osvěžení v některém z pěti místních rybníků, svištíte po udržovaných asfaltkách do pohádkové krajiny rakouských vísek. V závodě na zpracování perleti ve Fellingu si můžete prohlédnout, jak se z lastur a šnečích ulit vyrábí knoflíky a šperky. Vychutnat si poklid městečka Hardeggu se zříceninou hradu Kaja s úžasnými pohledy na meandrující řeku, která zde tvoří přirozenou hranici. Přes most pak mírným, ale dlouhým stoupáním čistou přírodou Národního parku Podyjí posílit kondici, po výstupu si odpočinout v lese u letohrádku „Lusthouse“, a odkud sfičet do Vranova, nechat se okouzlit jeho kouzelnou atmosférou a doplnit síly v některé z jeho příjemných restaurací.

Nádherných tras, které určitě stojí za poznání formou výletu na koloběžce, skýtá zdejší unikátní lokalita spoustu. Přijeďte se nechat inspirovat do naší půjčovny koloběžek v Bítově!