Jakou bych si koupil koloběžku? 3. díl

29. ledna 2014 | Milouš NaKolobce.cz | « Zpět na seznam článků

A je tu poslední díl naší trilogie s názvem „Jakou bych si koupil koloběžku“. Tentokrát se budeme specializovat na cestování na koloběžce, silničky a downhill.

Jakou koloběžku si pořídit, pokud budu jezdit jen na dlouhé cesty?
Vím, že kdyby tento článek psala Dana, napsala by, že jedině MIBO Express, na kterém, pokud neběží s vozíkem, vozí prcka dva kiláky přes kopec do školky. On si sedí v sedačce, podvozek je dlouhý, pěkně se oba vejdou.

Starý dobrý Express se sedačkou a nosičem
Starý dobrý Express se sedačkou a nosičem

Asi bych s ní i souhlasil. Ovšem týká se to modelů, co máme na půjčovně, tedy vpředu 20“, vzadu 16“. Ale proto, že se teď koloběžka dělá už jen jako model, kde jsou obě kola 20“, nelíbí se mi. To je jak s autem. Může mít sebelepší parametry, ale když se vám nebude líbit, asi si ho nekoupíte. Takže když jsme jeli na týdenní cestu s vozíky a prckem, zapřáhli jsme je na zkoušku za dvě kolobky Kostka Hill. Dle mého to byla dobrá volba. Jako malý test jsme na jedné kolobce měli pláště Schwalbe Big Apple a na druhé stejná značka, ale Marathony. Rozdíl ve výšce je znatelný, takže ač má jabko při tomhle zatížení lepší průjezd terénem, Marathon vede v tom, že podvozek je níže a člověk se znatelně méně nadře.

Na cestě za pokladem
Na cestě za pokladem

A kdyby se chtěl někdo vést touto mojí myšlenkou, ale chtěl by větší přední kolo, vězte, že jak Express, tak Hill mají ve své velikosti podobné modely. A to Geroy od Miba a Tour od Kostky. U obou je vzadu 20“ kolo.

Co když budu jezdit jen na silnici?
Můj favorit je Race od Kickbike. Nyní už jej ale lze koupit pouze v bazaru. Nahradil jej model Race Max 20. Jediný podstatný rozdíl mezi nimi je v tom, že novější model má vzadu kolo 20“, kdežto ten původní měl 18“. Jak už jsem zmiňoval, čím větší kola, tím větší podobnost ke kolu a to se mi moc nelíbí. Ale je fakt, že na 20“ kolo budete mít větší výběr plášťů, což není vůbec k zahození. Jízdní vlastnosti obou kolobek mě nějak nepřesvědčily, že zadní větší kolo jede lépe. Asi bude mít větší stabilitu ve sjezdech, ale to by chtělo obě kolobky testovat a střídat častěji.

Kickbike v zatěžkávací zkoušce nonstop objezdu Balatonu
Kickbike v zatěžkávací zkoušce nonstop objezdu Balatonu

Jenže, teď se na chvíli ptám já, budete jezdit jenom po silnici? S touto Race Maxem nějakou tu rozbitou cestu projedete, ale budete se muset hlídat, abyste neměli hned defekt. Někde jsem slyšel zajímavý názor a tou je koupit si od Kickbike model G4. Ten se mimo jiné dělá i v jiných barvách než je stříbrná jako je u Race Maxe. A k té G4 mít dvoje kola. Jedny, když si chci dát na silnici za odpoledne stovečku a druhý na běžné výlety, kdy se nechcete jen držet na silnici a jet si tam, kam vás to táhne. Bude s tím spojeno i přeseřízení brzdy, ale rozhodně to stojí za zvážení. Ještě bych se na chvíli věnoval duším. Tím, že máme Kickbike v půjčovně, tak jsme do všech kol dali autoventilky. Je to pro nás snazší – skrz kompresor a KPZetky, kde jsou pumpičky na autoventilky. Ale už bych to neudělal. Autoventilky neudrží dlouhodobě tak velký tlak, jako je v pláštích, řekněmež něco kolem 8 Barů. Pro zajímavost, do všech koloběžek na půjčovně dáváme bary 4. To proto, že kolobka už jede, ale zároveň není moc tvrdá, takže je komfortní. Vždy říkám, že jakmile vás to na kolobce nebaví, nejede to, je to většinou tím, že máte prázdná kola.

A je tu poslední otázka: Jakou koloběžku na downhill?
Dobrá, dobrá, takovou otázku si na začátek položí asi málo kdo. Ale kdyby ano, tak ať vás nečeká dlouhá cesta jako nás. Pro sebe bych koupil opět Gravity Iron Cols.

Gravity Iron Cols v akci
Gravity Iron Cols v akci

Ale už ne tak pro Danu. Ta kolobka je úžasná, dokonalá a není na ní takřka nic, co bych měnil. Tedy krom zadní brzdy. Ale je vážně pro holku, co má metr šedesát, těžká a velká. Pro ni bych koupil. Gravity Pulka. Ten název zní skoro jako naše české slovo „půlka“, tedy poloviční koloběžka. A není to daleko od pravdy, jen pro názornost, váhový rozdíl mezi nimi je osm kilo.

Nenašli jste nějakou odpověď v našem mini seriálku na téma „Jakou bych si koupil koloběžku?“ Napište mi na email milous@nakolobce.cz. Ze zajímavých otázek pak pro vás rádi sestavíme třeba čtvrtý díl.

1. DÍL: První díl jsme se věnovali koloběžkám všeobecně a hlavně byla zodpovězena základní otázka „Kdybych si mohl koupit jednu jedinou koloběžku, jaká by to byla?“. V prvním díle jsme se věnovali koloběžkám všeobecně a hlavně byla zodpovězena první otázka: Kdybych si mohl koupit jednu jedinou koloběžku, jaká by to byla?

2. DÍL: V druhém díle najdete odpověď na to, jak bych se rozhodoval, kdybych kupoval kolobku jen do města, levnou koloběžku nebo skládací.Přidat nový komentář | « Nahoru | « Zpět na seznam článků

Komentáře: