Vilémovice pod Macochou

Ne nadarmo se Vilémovicím říká „Brána do Moravského krasu“. Jeskyně, propletence podzemních chodem, propadání, závrty, chladné žleby, škrapová pole a také proslulá propast Macocha. Právě poslední jmenovaná je s obcí úzce spojená a to nejenom tím, že leží v jejím katastru. Jméno Macocha je odvozeno od zlé vilémovické macechy, která do propasti svrhla do propasti svého nevlastního syna.

Jeskyně, závrty, propadání, škrapy

Z Vilémovic je to coby kamenem dohodil nejenom k Macoše a Punkevním jeskyním, ale i k dalším známým jeskyním – Kateřinské a Balcarce. Pokud chcete zkoumat i jiné, než notoricky známé krasové útvary, jste na pravém místě. V okolí Vilémovic je roztroušená celá řada krasových závrtů (Kajetánův, Společňák, Cihelna, Daňkův závrt aj.), závrtová údolíčka a jeskyně (Smrtní, Verunčina, Srnčí aj.).

Vilémovice se také mohou pochlubit vlastním propadáním. Pod návesním rybníkem se voda propadá do hloubky 70 metrů, kde protéká podzemním jeskynním systémem až do Malého výtoku v Pustém žlebu.

Nejenom oko biologa pak potěší pohled na nedaleká škrapová pole na Vilémovické stráni. Obnažené bílé vápencové balvany, teplomilná rostlinná společenstva s charakterem stepních trávníků, jejichž atmosféru podtrhují pestrobarevní motýli. Navíc, budete-li mít štěstí, narazíte zde na Romanovské ovečky, které místní svahy spásají a tím zabraňují zakořeňování náletových dřevin.

Speleomuzeum

Další raritou, kterou se Vilémovice mohou pochlubit, je speleomuzeum. Pokud chcete blíže poznat práci speleologa, jste na správné adrese. Muzeum Speleologické skupiny Myotis mapuje historii dobývání Moravského krasu. Vedle fotografií, dobových dokumentů a informačních materiálů jsou zde vystaveny speleologické nástroje, paleontologické nálezy nebo třeba historický můstek z propasti Macocha. Muzeum najdete přímo na návsi, v prostorách obecního domu. Muzeum je otevřeno vždy po dohodě na telefonním čísle obecního úřadu 516 442 889 nebo na mobilu 607 120 979.

S Včelkou (nejen) po Moravském krasu

Pokud se chcete více dozvědět o Moravském krasu, místních regionálních produktech, včelách a včelaření, vydejte se na krátkou procházku po naučné stezce "Vilémovice – brána do Moravského krasu". V roce 2008 ji zde otevřelo občanské sdružení Včela pro Moravský kras.

Od teorie k praxi můžete přejít v občerstvení Včelka, v domě č.p. 77, kde je zároveň místní včelařská prodejna. K ochutnání zde jsou moravsko-kraské regionální produkty – med, medovina, tvarohové koláče, kozí sýry, sýr Niva. Kromě toho se můžete podívat na včelí dvůr, zúčastnit se medobraní nebo některé z pořádaných akcí.

Další informace

Informace o obci, místních službách a aktuálních akcích najdete na www.vilemovice.cz.

Zpět

Spolupracujeme, doporučujeme:
Půjčovna přestěhovaná
15. června 2018

Najdete nás v Jedovnicích, v nových, větších a lepších prostorách, 50 m za kempem Olšovec. Aktuality a bližší informace ...

Čtěte více »

Oficiální zahájení sezóny 2017
21. března 2017

Už u nás letos pár nadšenců bylo, ale počasí moc nepřálo. Na víkend 25. a 26. 3. je ale krásná předpověď, tak si říkám, ...

Čtěte více »

Dovolená
27. října 2016

Od soboty 29. 10. do čtvrtku 10. 11. jsme si konečně udělali čas na dovolenou. Tímto se tedy všem podzimním nadšencům om...

Čtěte více »

Půjčovna je od 5. do 12. července 2015 UZAVŘENA
4. července 2015

Od neděle 5. 7. do neděle 12. 7. bude půjčovna z důvodu stavu "on the road" uzavřena. Jinými slovy Vyrážíme na prázdniny...

Čtěte více »

Ochozská jeskyně (na trase Brno výletu) otevřena
20. dubna 2015

V neděli 26. 4. 2015 bude veřejnosti otevřena Ochozská jeskyně. Jeskyně leží na trase jednoho z našich výletů do Brna a ...

Čtěte více »

Pavel
4. června 2017, 12:21

Včerejší výlet Vilémovice -> Brno se nám moc líbil. Počasí nám přálo, kolobky jely skoro pořád samy. Skvělá komunikace. Můžu doporučit všem.

Jindřich Rydval
15. srpna 2016, 11:44

Děkujeme za půjčení koloběžek. Nakonec jsme z celého týdne, který jsme trávili ve Staré škole v Sloupu, tři dny projezdili na Vašich kolobrndách. Nejkrásnější 30km úsek byl Jedovnice-Rudice-Habrůvka-Křtiny-jesk. Výpustek-Býčí skála-stará huť u Adamova-Olomoučany-Rudice-Jedovnice. Z Rudic až do staré hutě krásných 15 km z kopečka.

noisrs250
15. července 2014, 15:14

Diky bylo to skvele!!